Już nigdy nie oleję noworocznych postanowień, czyli mój sposób na ruszenie z miejsca!

Już nigdy nie oleję noworocznych postanowień, czyli mój sposób na ruszenie z miejsca!

Nowy Rok to najlepsza okazja i pretekst do pozytywnej zmiany. Zmiany, która sprawi, że będziesz bliżej miejsca, w którym zawsze chciałaś/chciałeś być. Jeżeli z jakichś powodów odczuwasz dyskomfort w życiu (brak czasu dla siebie, praca nie przynosząca satysfakcji, wieczny bałagan w domu, dołujący cię  znajomi, brak realizacji twoich zawodowych lub prywatnych marzeń, słabe zdrowie wynikające ze złego odżywiania, nałogi, nadwaga lub zbyt niska waga ciała, problemy finansowe, …), to właśnie ten moment, w którym wszystko możesz zmienić! Uwierz mi, wiem co piszę – sama byłabym o wiele kroków dalej, gdybym zaczęła traktować postanowienia noworoczne poważnie kilka lat wcześniej! Postaram się przekonać cię, że to ma sens, oraz pomogę przygotować cię do takiego sformułowania postanowienia noworocznego, by jego realizacja była w zasięgu twoich rąk! 😉

 

Dlaczego warto formułować postanowienia?

Dlatego, że postanowienie jest pierwszym etapem procesu zmiany. Żeby iść do przodu, trzeba ruszyć z miejsca, wystartować. A określenie celu jest właśnie takim startem. Zmusza nas do przeanalizowania naszej obecnej sytuacji, zwraca uwagę na to co nam w życiu przeszkadza, pomaga zdefiniować czego nam brakuje do pełnego szczęścia, oraz wnosi ten upragniony promyk światła, iskrę, która od razu napełnia nas nadzieją na lepsze jutro i motywuje do działania.

Postanowienie jest zapowiedzią planu, plan to budowa drogi, którą później tylko należy się poruszać DO PRZODU. I choć może to brzmieć sztampowo, warto potraktować tą analogię poważnie!

POSTANOWIENIE + PLAN + REALIZACJA = TWOJE NOWE, LEPSZE ŻYCIE

 

Jak poprawnie sformułować noworoczne postanowienia?

  1.  Zacznij od zrobienia listy rzeczy, które psują twoją codzienność. Wypisz je na kartce, jedna pod drugą. Następnie po kolei przy każdej z nich zadawaj sobie pytanie „Co mogę zrobić by pozbyć się tego problemu?” Zapisuj swoje odpowiedzi obok każdej zapisanej na liście rzeczy. Kiedy już skończysz, zaznacz kolorem najistotniejsze twoim zdaniem „przeszkody” (przeszkody w życiu) oraz twoje pomysły na ich pokonanie. Być może wszystkie wydadzą ci się równie ważne. Bardzo dobrze – twój plan będzie ciekawszy! Wyeliminowanie codziennych niedogodności jest rzeczą, którą musisz zrobić jak najszybciej, bo to one będą cię powstrzymywać od realizacji twoich marzeń!
  2. A teraz weź drugą kartkę i wypisz na niej swoje marzenia – jedno pod drugim… Pewnie jest ich mniej niż przeszkód wypisanych na poprzedniej kartce, a być może zapisałaś/-łeś tylko jedno. Wspaniale – właśnie określiłaś/-łeś miejsce mety – miejsce, do którego zmierzasz, miejsce do którego będzie prowadziła droga, którą zbudujesz. Tylko spokojnie: marzenie nie może być twoim ostatecznym postanowieniem noworocznym. Postanowienie to określenie małych i dużych kroków realizacji tego marzenia. I właśnie kolejnym etapem będzie wypisanie poszczególnych wymagań niezbędnych do realizacji marzeń, które zostały przez ciebie zapisane! Teraz tylko mądrze przemyśl każdy z tych wymagań-kroków, zastanów się czy jesteś w stanie zrealizować je w ciągu roku. Jeśli nie, rozłóż je na jeszcze mniejsze „kroczki”.
  3. Weź kolejną kartkę (to już trzecia, ale ostatnia!). Po kolei wypisuj na niej zaznaczone na kolorowo na pierwszej kartce pomysły na pozbycie się przeszkód, oraz wymagania-kroki z drugiej kartki. Twoja lista noworocznych postanowień jest gotowa 🙂

 

Oto przykład:

 

przeszkody rozwiązania
Znajomy X ciągle krytykuje moje działania, wyśmiewa moje projekty, komentuje w nieładny sposób elementy mojego życia – dołuje mnie to, wpływa na spadek pewności siebie 1. powiem mu/jej co o takim zachowaniu myślę i postawię granice stanowczo określając czego sobie nie życzę, lub2. ograniczę lub urwę kontakty z tą osobą
Nie mogę sobie poradzić z nałogiem palenia papierosów, mama przez to słabą wydolność, szybko się męczę, nie mogę podjąć aktywność fizycznej 1. wyrzucę wszystkie paczki papierosów jakie mam w domu, w pracy i w samochodzie i przestanę je kupować, lub/i2. zgłoszę się do specjalisty, lub/i

3. przeszukam internet w poszukiwaniu sposobów na rzucenie palenia, znajdę najodpowiedniejszy dla siebie i ZACZNĘ GO STOSOWAC

 

marzenie Kroki potrzebne do realizacji
Dom nad morzem 1. zdobędę pieniądze – zbyt ogólny i długotrwały krok, więc rozkładam na mniejsze:– znajdę dodatkowa pracę (nie POSZUKAM< ale ZNAJDĘ)

– ograniczę wydatki na: alkohol, podróże, papierosy, markowe ubrania

– założę konto oszczędnościowe dla tego celu i będę odkładać co miesiąc X sumę pieniędzy, lub/i

– zaciągnę kredyt

2. spróbuję przekonać moich najbliższych – sam przecież nie będę w tym domu mieszkać!

 

 

Wszystkie punkty z lewej strony tabel to propozycje postanowień noworocznych. To oczywiście tylko przykłady, które wymyśliłam teraz na poczekaniu. Ale zajęło mi to nie więcej niż 15 minut. Warto poświęcić ten czas, a nawet dłużej, by dobrze określić cele.;-)

 

4. Określam ramy czasowe

Teraz pozostaje ci już tylko określenie tzw. deadline, czyli terminu realizacji poszczególnych rozwiązań, lub ich etapów. Nie musisz tego robić od razu, masz już postanowienia, więc NA PEWNO będziesz je realizować, terminy możesz określić w styczniu. Jest to jednak niezwykle ważne – bez określenia ram czasowych, będziesz odwlekać realizacje w nieskończoność, a masz na nie przecież tylko najbliższy rok!

5. Ostatni etap – ogłaszam!

I jeszcze jedna ważna czynność: by mieć pewność, że nie będziesz szukać wymówek w chwilach zwątpienia, koniecznie OGŁOŚ swoje postanowienia!!! Może to być komunikat wysłany członkom twojej rodziny w wiadomości sms, lub ustne ogłoszenie tego podczas spotkania z przyjaciółmi (niech ktoś to nagra!). Ale jeśli masz odwagę, możesz ogłosić je w poście na fb, wtedy więcej osób będzie cię kontrolować ;-). Możesz też przedstawić swoje postanowienie tylko najbliższej osobie. Ale absolutnie nie zostawiaj swoich postanowień jedynie do swojej wiadomości!

OKREŚLENIE POSTANOWIEŃ + OGŁOSZENIE POSTANOWIEŃ = REALIZACJA POSTANOWIEŃ

 

Na zakończenie:

Być może realizacja twojego marzenia zajmie ci kilka lat, być może kilkanaście. Ale jest też szansa, że działanie które podejmiesz dziś, niespodziewanie przyniesie efekty znacznie szybciej.

Jedno jest pewne: jeśli nie spróbujesz, to się nie przekonasz i jeśli nie ruszysz z miejsca, nigdy nie dojdziesz do celu!

Mocno trzymam kciuki!!!

 

Dodaj komentarz

Zamknij